поп рок альтернатива хип-хоп джаз хитпарады музей новые лица теревенi
Новости
в Украине
в СНГ
в мире
Слухи
Афиша
концертная
клубная
Мысли вслух
События
концерты
фестивали
Reading-Room
Рецензии
CD
DVD
Интервью
Хронограф
Досье
Фотоархив
Словарь
Форум
Доски объявлений
Сервисы
экспорт новостей
Реклама на сайте
14.05.2006 22:52
Мила Кравчук
 
РОК-С╤Ч: Альтернатива - ╓!

╤дея використати Трухан╕в остр╕в в якост╕ концертного майданчика виникла вже давно - як т╕льки-но перший укра╖нський десант висадився на угорському С╕гет╕ ╕ прив╕з ╕з собою з Будапешту опов╕д╕ про гранд╕озний остр╕вний музичний фестиваль у самому центр╕ м╕ста. Але бажання бажанням, а до цього року н╕ в кого не вистачало зухвалост╕ зробити щось под╕бне в Ки╓в╕. Аж допоки за справу не взявся Олег Скрипка - фронтмен ВВ, а поза тим в╕домий борець з попсою та поборник ╕де╖ в╕дродження нац╕онально╖ культури.

2006-й - р╕к юв╕лейний для ВВ, двадцята р╕чниця з моменту заснування гурту. Подарунком соб╕ з нагоди тако╖ дати рокери й вигадали зробити гучний рок-фестиваль. Не див╕денд╕в заради, а т╕льки щоби дати поштовх нов╕й хвил╕ укра╖нського року, витягнувши молод╕ гурти з глибокого анде╜раунду та познайомивши ╖х з широкою публ╕кою. Укра╖нський "С╕гет" отримав наближену до ╕сторичних реал╕й назву "Рок-С╕ч" ╕, з огляду на уподобання Олега Юр╕йовича, сво╓ специф╕чне забарвлення. З╕ сцени на ньому мала лунати т╕льки непопса ╕ т╕льки укра╖нською мовою, за тими засадами й проводився в╕дб╕р учасник╕в.

Фестиваль в╕дразу ж привернув увагу занепоко╓ного мовною проблемою населення, оск╕льки ╕дею ч╕льника ВВ сприйняли далеко не вс╕. "Нав╕що нам ще один укра╖номовний фестиваль, якщо достойних виконавц╕в, що сп╕вають укра╖нською, можна перерахувати на пальцях, натом╕сть рос╕йськомовним гуртам н╕де себе показати?" - одна ╕з пролунавших тез. Закид дещо безглуздий - в тому сенс╕, що кожен ма╓ право вибору - ╕ щодо того, робити або не робити власний фестиваль, ╕ щодо того, як╕ правила на ньому встановлювати (до реч╕, з появою "Рок-С╕ч╕" в Ки╓в╕ стало аж два укра╖номовних фестивал╕). Що стосу╓ться наявност╕ ц╕кавих укра╖номовних колектив╕в, то з проведенням фесту виявилося, що в нас ╖х чималенько - просто не вс╕ вони з Ки╓ва, тож в╕дом╕ загалом т╕льки м╕сцев╕й публ╕ц╕. Вже за одну спробу в╕дкрити ╖х широкому загалу ╕ треба було робити такий фестиваль: досить одноман╕тна столична сцена - зовс╕м не показник того, що ╕ взагал╕ по кра╖н╕ не в╕дбува╓ться н╕чого ц╕кавого. На першу "Рок-С╕ч" з╕бралося б╕льше чотирьох десятк╕в гурт╕в - вистачило на два ц╕лих фестивальних дн╕ - ╕ це при тому, що взяти участь в екшен╕ змогли далеко не вс╕, хто мав таке бажання (за р╕зних обставин, але про це дал╕).

Б╕льш серйозним аргументом проти проведення "Рок-С╕ч╕" - не загалом, а конкретно на Трухановому - стала заява природозахисних орган╕зац╕й, стурбованих порушенням природного балансу острова з появою на ньому величезного натовпу меломан╕в. Захищати зони в╕дпочинку в╕д в╕дпочиваючих - це наша давня традиц╕я, яка не така вже й недоречна з огляду на загальний брак культури. Тож будемо вважати, що екологи д╕йсно турбувалися про природу. Щоб заспоко╖ти ╖х, орган╕затори провели ряд заход╕в по збереженню флори ╕ фауни Труханова острова: поставили де╕нде огорожу, запустили еколог╕чн╕ патрул╕ ╕ заохотили збирати см╕ття можлив╕стю отримати за нього безкоштовн╕ пиво та футболки. Ц╕ заходи задовольнили м╕сцевих "зелених", але не справили враження на ╖хн╕х колег з Приамур'я (як╕ теж долучилися до справи), мабуть, краще об╕знаних з приводу ки╖вських реал╕й.  Заб╕гаючи наперед, треба сказати, що публ╕ка загалом ╕спит витримала - показавши, що дов╕ряти ╖й "р╕дну природу" таки можна.

Проведення "Рок-С╕ч╕" на природ╕ було одною з головних засад фестивалю: масов╕ гулянки на площах м╕ста не мають т╕╓╖ "фестивально╖" атмосфери, яко╖ можна досягти "за межами цив╕л╕зац╕╖". Та й малуват╕ в нас майданчики для проведення чогось серйозного. А "Рок-С╕ч" задумувалась з масштабом: три сцени, два фестивальн╕ дн╕, кожен з учасник╕в ма╓ змогу в╕д╕грати повноц╕нний сет на 30-40 хвилин. Задля досягнення кращо╖ акустики сцени довелося рознести в р╕зн╕ куточки острова, але проблеми встигнути на вс╕ виступи не виникало: орган╕затори придумали такий розклад, при якому початок виступ╕в на р╕зних сценах був зм╕щений в╕дносно один до одного на 20-30 хвилин. Отож меломани могли змогу потрапити на вс╕ ц╕кав╕ виступи, не гаталаючи, висолопивши язика, в╕д сцени до сцени.

Орган╕затори "Рок-С╕ч╕" намагалися задовольнити вс╕ смаки непопсового люду, тому сцени були розд╕лен╕ по "темам": на традиц╕йно-рокову "Баржу" (д╕йсно розташовану на пришвартован╕й до берега барж╕), "Вежу" надважкого та готичного року та "Ротонду" всього, що не п╕ддавалося ч╕тк╕й класиф╕кац╕╖ (тут переважно тусувалися х╕п-хопери, електронники та "позажанров╕" альтернативники). Щоправда, розд╕лення це було довол╕ умовним: ╕нод╕ на "Ротонд╕" лунала б╕льш важка та жорстка музика, н╕ж на "Веж╕", а з останньо╖ подеколи спостер╕гався масовий "╕сход" народу, незадоволеного "легк╕стю" запропоновано╖ йому музики. На п╕сочку перед "Баржею" здеб╕льшого проводили св╕й час т╕, кому було начхати на "жанров╕сть" ╕ л╕ньки ходити дал╕ найближчого к╕оска з пивом.

Щодо п╕дбору учасник╕в, то про "як╕сть" деяких запрошених можна, звичайно, сперечатись. АлеМоторролла необх╕дно зважити на те, що фестиваль був безкоштовним як для глядач╕в, так ╕ для музикант╕в: на першу "Рок-С╕ч" з╕бралися т╕, кому було не западло виступити без гонорару. Профес╕ональн╕ музиканти зазвичай вважають за дурне працювати на халяву, але в даному випадку б╕льш╕сть з них забула про головне правило шоу-б╕знесу. Без гонорару виступала як молодь, так ╕ знан╕ "з╕рки" - "Борщ", "Танок на Майдан╕ Конго", ВВ (звичайно) ╕ нав╕ть закордонн╕ гост╕ - укра╖номовний гурт з Манчестеру Caprathiana. Деяким заради того щоб виступити на фестивал╕, нав╕ть довелося пожертвувати сво╖м ╕м'ям - причому буквально. Р╕ч про хмельницьку "Моторроллу", назва яко╖ дещо збентежила одного з╕ спонсор╕в фесту, в╕домий "моб╕льний" бренд. Довелося дещо "скоротитися" й виходили на сцену п╕д назвою "М.Р.".  А в╕дсутн╕сть на "Рок С╕ч╕" деяких в╕домих ╕мен насправд╕ не ╓ насл╕дком "антигонорарно╖ пол╕тики": в "Океана Ельзи", "Тартака", "Крих╕тки Цахес", "Бумбокса" та Mad Heads на цей час були запланован╕ концерти в ╕нших м╕стах, тому виступити на "С╕ч╕" вони просто не мали змоги.

Але й за в╕дсутност╕ цих виконавц╕в (не все ж в╕дразу!) "Рок-С╕ч" можна вже зараз см╕ливо називати головною под╕╓ю року: такого зб╕говиська в одному м╕сц╕ кращих представник╕в "неформатно╖" укра╖нсько╖ музики не спостер╕галося вже давненько, а по орган╕зац╕╖ та ч╕ткому виконанню граф╕ка роботи сцен "Рок-С╕ч" взагал╕ виходить на л╕дерськ╕ позиц╕╖ фестивального руху в Укра╖н╕.

Якщо спробувати зваяти якийсь рейтинг на кшталт "5 найяскрав╕ших под╕й фестивалю", то трьома з них, безумовно, стануть виступи "Борща", ТНМК та ВВ. ╤ важко було б оч╕кувати протилежного. Двома ╕ншими под╕ями можна назвати сети концертних "вовк╕в" з Р╕вного "От В╕нта" та ки╖вських альтернативник╕в ТОЛ. Принаймн╕, ╖х виступи з╕брали публ╕ку ненабагато меншу за ту, що спостер╕галася в заключний день на ВВ. Ну а про як╕сть ╕ говорити зайве - ╕ т╕, ╕ т╕ знають як завести публ╕ку ╕ "тримати" ╖╖ впродовж всього свого виступу. Н╕чого зверхориг╕нального н╕хто з вищезгаданих не показав, але ж люблять ╖х не за ориг╕нальн╕сть, а за те, що як раз не вигадують колесо.

ТОЛ на "Веж╕", ТНМК на "Ротонд╕" та "Борщ" на "Барж╕" - такими ударними концертами зак╕нчувався пТНМКерший день "Рок-С╕ч╕". "Борщ" порадували глядач╕в х╕тами з╕ свого першого альбому ╕ на додаток презентували одну р╕ч з╕ свого нового диску, який повинен зв'явитися наприк╕нц╕ весни. "ТНМК" приголомшили публ╕ку як╕сною доб╕ркою сво╖х найкращих "стрибалок" ╕ "кричалок" (весь майданчик перед сценою синхронно п╕дстрибував в такт, зд╕ймаючи стовп пилюки), а насамк╕нець презентували св╕й "футбольний" х╕т "В╕ва, Укра╖но!", спровокувавши в натовп╕ "л╕с рук" (а подекуди й н╕г). Другий день був потих╕ше стосовно к╕лькост╕ з╕рок, але одн╕ "ВВ" чого варт╕ - та до них справа ще д╕йде.

Фестивал╕ за участю молодих виконавц╕в ц╕кав╕ насамперед сво╖ми сюрпризами, якими ╕ ╓ т╕ сам╕ молод╕ виконавц╕. Укра╖нська молода неформатна сцена довол╕ р╕зноман╕тна, але здеб╕льшого трима╓ться на╖жджено╖ кол╕╖: це, насамперед, х╕п-хоп ╕ ню-метал, ╕нд╕-альтернатива та гот╕к-дет-метал (так би мовити, сам╕с╕ньке "дно" андеграунду - глибше вже копати н╕куди). Виконання укра╖нською дода╓ п╕сням деякого шарму, але ориг╕нальн╕стю це можна називати з великою натяжкою. Тим не менш, якщо не в╕двол╕катись на под╕бн╕ др╕бниц╕, виявиться, що в нас достатньо ц╕лком самост╕йних та м╕цних - або тих, хто пода╓ так╕ над╕╖ - молодих колектив╕в, як╕ не дадуть згаснути вогнику життя в андеграунд╕. З таких можна в╕дзначити дн╕продзержинських альт-рокер╕в "Факультет" з чудовою вокал╕сткою Валентиною Левченко, представник╕в "соц╕ального репу" "Ролл╕кс" ╕з Херсону, "Буг╕ Вуг╕ Джем Слем" та "4mat C" (екс-Evil Niggaz) з Ки╓ва, ╕вано-франк╕вських метал╕ст╕в "Карна" та киян White. Останн╕х, правда, навряд чи можна назвати "молодими" - скор╕ше "новими". White - команда в╕домого ки╖вського продюсера ╕ звукорежиссера Олега "Уайта" Шевченко, в яко╖ на "Рок-С╕ч╕" трапився перший концертний виступ. Грають вониВерховна Зрада важкий рок з елементами ню-метал ╕ звучать так, як т╕льки ╕ може звучати гурт з в╕домим звукорежисером у склад╕ - тобто перфектно.

Нараз╕ сво╓р╕дн╕стю ╕ прагненням до ориг╕нальност╕ - хоча й не завжди впевненим - вир╕знялися гурти з двох протилежних фланг╕в: в╕дверто "космопол╕тичного" та "автентичного" напрямк╕в укра╖нсько╖ музики. Перш╕ - це, звичайно ж, вже добр╕ знан╕ по Укра╖н╕ "Квадраджес╕ма" з╕ сво╖м г╕тарним драм-н-бейсом, та молод╕ льв╕в'яни "Верховна Зрада", як╕ вид╕лилися з натовпу ц╕кавими ╕рон╕чними текстами, зухвалим ставлення до музичних норм ╕ правил та  - використанням вокодера вживу. З боку етн╕чного табору при╓мне враження склали "Оркестр Янки Козир" з╕ сво╖м яскравим костюмованим шоу та колоритною вокал╕сткою Янкою та манкун╕анц╕ Carpathiana - г╕тарно-електронний проект з використанням етн╕чного сп╕ву (сам╕ вони називають це "фолк-н-бейс") нашого колишнього сп╕вгромадянина Юр╕я Балюка.

Але найб╕льше враження - яке, мабуть, потягне на головне в╕дкриття "Рок-С╕ч╕" - справив етно-електронний гурт ╕з Черн╕вц╕в "Стелс╕". Говорячи по правд╕, грають "Стелс╕" зовс╕м не рок, а щиру танцювальну поп-музику - але це "поп" того ╜атунку, який затишно почува╓ться в зах╕дних чартах ╕ чомусь ма╓ статус "неформата" в Укра╖н╕. "Електрон╕ка з соп╕лками" з буковинським колоритом "Стелс╕" ╓ ╕деальним вар╕антом для етно-дискотеки (бажано просто неба, п╕д зорями) - таку вони й влаштували п╕д завершення фестивалю. Незважаючи на те що треба було швиденько б╕гти на Стелс╕"Баржу", де ось-ось повинн╕ були почати грати ВВ, глядач╕ витягли-таки "Стелс╕" на б╕с. ╤ хлопцям довелося ще раз в╕д╕грати два сво╖х х╕ти - бо, мабуть, не готувалися до такого й п╕сень "на пот╕м" не залишили.

Виступ ВВ почався р╕вно за чверть десято╖. На звуки перших акорд╕в з╕ всього острову почалися п╕дтягуватись численн╕ юрби глядач╕в, як╕ оч╕кували на вих╕д головного рок-гурту Укра╖ни, при╓мно проводячи час на лавах у парку та в прилеглих ганделиках. Пляж перед сценою в╕дразу ж набув вигляду велетенського мурашника. Виступ ВВ тривав ц╕лу годину, за який час музиканти п╕дгодувати натовп вже п╕дзабутими п╕снями "сиво╖ давнини" (бо це ж був "юв╕лейний" концерт) та умовно новими композиц╕ями (останн╕й альбом "ВВ", нагада╓мо вийшов аж чотири роки тому). Не об╕йшлося також без "Весни", "Танц╕в" та "Пачки цигарок". Концерт Скрипки сп╕втовариш╕ зн╕мався вс╕ма наявними фото-, в╕део- та телев╕з╕йними камерами - зда╓ться, за результатами проведення "Рок-С╕ч╕" буде нам щось на зразок DVD з╕ вс╕ма фестивальними "пригодами". П╕сля урочистого закриття фесту, переходячи через п╕шох╕дний м╕ст на "континент", глядач╕ продовжували волати п╕сн╕ ВВ ╕ морально готуватись до продовження свят.

Судячи з напливу публ╕ки на "Рок-С╕ч╕", не попсою ╓диною живе Укра╖на - як би не намагалися довести протилежне наш╕ телебачення та рад╕о. Альтернативн╕ музичн╕ жанри мають чимало прихильник╕в - чому ╓ доказом чудова фестивальна атмосфера, що склалася на остров╕ протягом цих двох дн╕в: люди йшли слухати музику, а не просто товкатися в натовп╕ й шукати соб╕ пригод. "Альтернатива - ╓" - це те, що хот╕ли сказати орган╕затори фестивалю. ╤ вдале проведення "Рок-С╕ч╕" п╕дтверджу╓ цю тезу. Т╕шить, що в Укра╖н╕ з'явився фестиваль такого високого р╕вня, який в майбутньому може скласти конкуренц╕ю кращим ╓вропейським фестам - якщо, звичайно, не буде так жорстко дотримуватись мовного цензу. Але поки що така спрямован╕сть доречна ╕ нав╕ть б╕льше того - необх╕дна: треба ж виховувати на чомусь молод╕ "кадри". До реч╕, процес, зда╓ться, п╕шов - це пом╕тно по неспод╕вано широк╕й "географ╕╖" учасник╕в "Рок-С╕ч╕". Виявля╓ться, що укра╖номовн╕ гурти з'являються не т╕льки на "щироукра╖нському" заход╕ кра╖ни, але й на традиц╕йно рос╕йськомовних п╕вдн╕ та на сход╕.

Спод╕ва╓мося, що "Рок-С╕ч" стане щор╕чним фестом - орган╕затори, до реч╕, в цьому не сумн╕ваються. В них вже ╓ чимало ╕дей по розвитку фестивалю. По-перше, в╕н стане платним - це дасть змогу платити гонорари артистам ╕ запрошувати (в перспектив╕) великих з╕рок. По-друге, плану╓ться вир╕шити питання розм╕щення гостей (в цьому роц╕ допомагали волонтери, як╕ запрошували при╖жджих з рег╕он╕в жити у себе) - шляхом розташувати на територ╕╖ фестиваля наметового м╕стечка, щоб забезпечити бажаючих можлив╕стю пост╕йного проживання на остров╕ на час музичного д╕йства. Можливо, наступного разу фестиваль буде проводитися вже дек╕лька дн╕в ╕, можливо, не т╕льки в Ки╓в╕. Головне - "Рок-С╕ч" в будь-якому раз╕ буде залишатися "опен-ейром". ╤ пропонувати слухачам у першу чергу як╕сну музику з нац╕ональною ознакою, яка поки що - на жаль - у нас неформат. Дяка Богу, Олег Скрипка взявся за справу.

обсудить в форуме

ХРОНОГРАФ
1942 родился Пол Маккартни
страшно даже подумать, что случилось бы с музыкой в его отсутствие... Леннону пришлось бы тяжко.
СЛУХИ
Кань╓ Вест 'запише альбом-триб'ют Боу╖'
Репер вважа╓, що ╓ посл╕довником Боу╖ в сенс╕ музичного новаторства.

Архив / Фестивали
<<Май, 2006 г.>>
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
   Фестивали

 
еще >>> 

Телевидение для всей семьи

© ООО "Интерактивный Маркетинг". Все права защищены
ООО "Интерактивный Маркетинг" входит в состав Inter Media Group Limited.
Правовая информация | Контакты | Реклама на сайте
0.071 ~ c0.018 + m0.004 + b0.004 + s0.010 +u0.018